Reklama

Sen w wielkim mieście

Sen w wielkim mieście

12.12.2017
Czyta się kilka minut
Noc to czas niezgody na koniec dnia. Gdybyśmy po prostu poszli spać, przestalibyśmy czynić sobie ziemię poddaną.
Londyn (na górze po prawej) i Paryż widziane z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA
S

Słońce wzejdzie dopiero o 7.42 i dokładnie siedem godzin i czterdzieści dwie minuty później, o 15.24, zniknie ponownie za horyzontem, rozpoczynając najdłuższą noc tego roku.

Tyle astronomia. W kalendarzu liturgicznym najkrótszemu dniowi patronuje św. Piotr Kanizjusz, XVI-wieczny jezuita, któremu dyżur 21 grudnia wyznaczyła posoborowa reforma liturgiczna, przenosząc jego wspomnienie z 27 kwietnia – jakby Watykan doszedł do wniosku, że z dniem krótszym od najdłuższego o ponad dziewięć godzin poradzi sobie tylko święty rodem z ponurego holenderskiego Nijmegen, gdzie według statystyk leje średnio co 48 godzin. 21 czerwca w kalendarzu Kościoła patronuje przecież św. Alojzy Gonzaga, urodzony nieopodal Werony, nad którą przez 260 dni w roku świeci słońce. Przypadek?

– Nie sądzę – cedzi Rafał, zerkając niepewnie w lusterko wsteczne w poszukiwaniu klienta, który właśnie wsiadł...

16743

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dobre!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]