Reklama

Niebo bezgwiezdne nade mną

Niebo bezgwiezdne nade mną

23.04.2017
Czyta się kilka minut
Rozwój i dobrobyt pozbawiły nas dostępu do ciemności. Wciąż nie wiemy, jakie będą tego konsekwencje.
Łukasz Cynalewski / AGENCJA GAZETA
T

To było którejś z kolei zimy po wyprowadzce z Dublina. Koniec lat 70., może początek lat 80. Michael Viney, „pan od przyrody” z dziennika „The Irish Times”, mroźną lutową nocą spacerował pod rozgwieżdżonym niebem Louisburgha w irlandzkim hrabstwie Mayo. Zamieszkał nad oceanem między innymi po to, by relacjonować swoim czytelnikom życie blisko natury. Ale teraz miał inne zmartwienie. Na zachodnim horyzoncie, tam, gdzie czerń Atlantyku stykała się z aksamitem nocnego nieba, widział wyraźnie płomienie. Drgały w okularach lornetki. Migotały to na biało, to na czerwono i niebiesko. Zaalarmowany, zastanawiał się, czy to pożar jakiegoś statku, czy też flara sygnalizacyjna wystrzelona w niebo. Wykręcił numer lokalnej policji i to samo powiedział dyżurnemu. Sierżant, skonsultowawszy się ze strażą przybrzeżną, oddzwonił po paru chwilach: „To nie pożar, to Wenus”.

Historia Vineya to...

9816

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]