Reklama

Ładowanie...

Seks, władza i przeżycia mistyczne: raport o upadku duchowego autorytetu

01.02.2023
Czyta się kilka minut
Historia postępków Jeana Vaniera pokazuje, jak w życiu mogą mieszać się szczytne pragnienia, biologiczne impulsy i krzywdzące działania.
Jean Vanier w 2014 r. Fot. TIZIANA FABI/AFP/East News
J

Jean Vanier był na przełomie XX i XXI wieku uważany za jeden z największych autorytetów duchowych. Był jednym z pionierów podejścia do osób z niepełnosprawnością intelektualną, które pozwala wyraźnie docenić ich godność i podmiotowość. W założonych przez Vaniera wspólnocie L’Arche (Arka) i ruchu „Wiara i światło” osoby te traktuje się nie tylko jako wymagające opieki, ale także jako mogące bardzo dużo wnieść w życie „pełnosprawnych” członków wspólnot.

W 2019 r. – tuż przed, a następnie już po śmierci Vaniera – pojawiły się, dla wielu szokujące, informacje, że założyciel L’Arche inicjował i utrzymywał relacje seksualne z kilkoma dorosłymi kobietami, w których wykorzystywał istniejący pomiędzy nim a nimi stosunek zależności.

Trzy lata wcześniej pojawiły się podobne oskarżenia wobec nieżyjącego już wtedy dominikanina, Thomasa Philippe’a – który był mistrzem duchowym Jeana...

8200

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


ogłoszenie społeczne

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]