Ładowanie...
Schody do Unii

Polityka zagraniczna
Od Kohla do Schroedera
Choć pierwszym zagranicznym rozmówcą premiera Tadeusza Mazowieckiego był szef KGB Władimir Kruczkow, Polska od początku widziała szansę, jaką stworzyła likwidacja żelaznej kurtyny. W 1990 r. rząd uznał, że celem jego polityki jest pełne członkostwo w EWG. Słabe notowania Polski na Zachodzie - jako kraju cierpiącego na chroniczny kryzys gospodarczy połączony z polityczną niestabilnością - próbowaliśmy równoważyć coraz lepszymi relacjami dyplomatycznymi, zwłaszcza z Niemcami. Symbolem przemiany stał się gest pojednania Mazowieckiego i kanclerza Helmuta Kohla podczas Mszy w Krzyżowej w listopadzie 1989 r. Rok później ministrowie Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher podpisali polsko-niemiecki traktat graniczny. W czerwcu 1991 r. uzupełnił go traktat o “dobrym...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]