Reklama

"Sarko" Pierwszy Wielki

"Sarko" Pierwszy Wielki

12.08.2007
Czyta się kilka minut
Wydawać by się mogło, że próba dokonania bilansu władzy Nicolasa Sarkozy'ego w zaledwie trzy miesiące po jej objęciu to gruba przesada. Nic bardziej błędnego: Francja już dokonała wielkiego skoku i bardzo różni się od Francji z czasów Jacquesa Chiraca. Na razie, oczywiście, tylko mentalnie.
Nicolas Sarkozy i Muammar Kadafi
N

Najwyraźniej Francuzi uwierzyli, że ta prezydentura rzeczywiście zmieni ich życie na lepsze: Sarkozy potafił wlać w ich serca taką nadzieję. Oczywiście nie wszystkich. Ale poprawa nastrojów jest wyraźna. Tak szybką ewolucję, a może na razie tylko jej sygnały - co jednak dla zbiorowej świadomości jest ważne - zawdzięczają Francuzi radykalnej zmianie stylu sprawowania władzy.

Tymczasem życie przynosi zapowiedzi końca euforii pierwszych miesięcy prezydentury. Wprawdzie uwolnienie bułgarskich pielęgniarek z libijskiego więzienia pod koniec lipca było wielkim sukcesem Francji. Ale dziś wiadomo, że nie za darmo: syn dyktatora Libii Muammara Kadafiego, a potem cytowane przez AFP anonimowe źródło we władzach libijskich wskazują, że za ten gest Libia uzyskała dostęp do nowoczesnej technologii wojskowej i kupi od Francji rakiety przeciwpancerne oraz system łączności (...

12543

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]