Reklama

Samotny towarzysz Obamy

Samotny towarzysz Obamy

07.09.2013
Czyta się kilka minut
Tego nikt się nie spodziewał: w sprawie interwencji w Syrii to Francja okazuje się najlepszym sojusznikiem Ameryki.
P

Prezydent Francji – krytykowany często nad Sekwaną za miękkość i brak zdecydowania w polityce wewnętrznej – zaskoczył niemal wszystkich, wzywając do twardego rozprawienia się z syryjskim reżimem. „Francja jest gotowa ukarać tych, którzy podjęli haniebną decyzję o zagazowaniu niewinnych ludzi” – oświadczył 27 sierpnia François Hollande. Kilka dni wcześniej oddziały Baszara al-Asada miały przeprowadzić na przedmieściach Damaszku atak przy użyciu broni chemicznej. Hollande zaznaczył, że jego kraj chce wziąć udział razem z sojusznikami w atakach lotniczych – bez udziału wojsk lądowych – na cele w Syrii, nawet jeśli nie zgodzi się na to Rada Bezpieczeństwa ONZ. I podtrzymał swe stanowisko także po tym, jak Brytyjczycy wycofali się z planowanego udziału w interwencji.

Dlaczego to Paryż – a nie Londyn czy Berlin – wysuwa się na pierwszą linię frontu walki z „rzeźnikiem z Damaszku”? I...

3487

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]