Reklama

Samotność pacyfisty

Samotność pacyfisty

11.08.2014
Czyta się kilka minut
„Zabili Jaurèsa, będzie wojna!” – wołała latem 1914 r. paryska ulica. Kula francuskiego nacjonalisty uśmierciła lidera pacyfistycznej lewicy i nadzieje tych, którzy we Francji chcieli wojny uniknąć.
Prezydent François Hollande w Café du Croissant, gdzie zastrzelono Jeana Jaurèsa, po uroczystościach upamiętniających francuskiego socjalistę. Na pierwszym planie portret Jaurèsa. Paryż, 31 lipca 2014 r. Fot. Yoan Valat / AFP / EAST NEWS
B

Był to najgłośniejszy – po zabójstwie arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żony Zofii w Sarajewie – zamach polityczny tamtego lata. Choć szybko przesłoniła go Wielka Wojna.
31 lipca 1914 r. w Paryżu było gorąco i spokojnie. Miasto pustawe, wiele rodzin wyjechało na wakacje. Ale za kulisami trwały dramatyczne rozmowy. Trzy dni wcześniej, 28 lipca, Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii. Serbów wspierała Rosja, a władze Francji były gotowe wywiązać się ze zobowiązań wobec cara w razie jego starcia z cesarzem Wilhelmem, sojusznikiem Wiednia. Jednocześnie socjalistyczna II Międzynarodówka, w tym jej francuska gałąź pod wodzą Jeana Jaurèsa, dwoiła się i troiła, by zapobiec wojnie.
Tego wieczora Jaurès poszedł na kolację do Café du Croissant razem z grupą współpracowników. Siedział tyłem do otwartego okna. Gdy wniesiono deser, 55-letni lider socjalistów oglądał jakieś...

7905

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]