Reklama

Rzeźnia numer 26

Rzeźnia numer 26

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Czy ubój rytualny, gdy zwierzę wykrwawia się w męczarniach, jest w Polsce dozwolony, czy zakazany? Czy potrzeba aż orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, by to ustalić?
Na Święto Ofiarowania muzułmanie dzielą się mięsem z ubogimi. Zwierzę musi być zabite rytualnie i dlatego w Belgii zorganizowano czasowe rzeźnie. Bruksela, październik 2012 r. Fot. De Wilde Sander / CORBIS
N

Na początku była ustawa o ochronie zwierząt, uchwalona 21 sierpnia 1997 r. W jej artykule 34. ustawodawca postanowił, że „zwierzę kręgowe w ubojni może zostać uśmiercone tylko po uprzednim pozbawieniu świadomości przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje”. Pozbawione świadomości muszą być też zwierzęta kopytne uśmiercane w warunkach domowych. Jakie kwalifikacje powinna mieć osoba uprawniona do zawodowego uboju, a także w jaki sposób uśmiercanie zwierząt powinno się odbywać, by było humanitarne, czyli ograniczało do minimum związany z odbieraniem życia stres, miało określić rozporządzenie ministra rolnictwa.

W momencie uchwalania ustawy w Polsce rządziła koalicja SLD-PSL; premierem był Włodzimierz Cimoszewicz, ministrem rolnictwa – Jarosław Kalinowski.

Wtedy ustawa przewidywała jeszcze wyjątek od konieczności ogłuszania zwierząt przed ich uśmiercaniem – właśnie w...

10948

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]