Reklama

Rząd chce skończyć z WIBOR-em. Jak pomóc kredytobiorcom?

27.04.2022
Czyta się kilka minut
Rząd próbuje wesprzeć kredytobiorców dotkniętych podwyżkami stóp procentowych. Sęk w tym, że w ten sposób wzmacnia też inflację.
Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, 26 kwietnia 2022 r. Fot. Tomasz Jastrzębowski/REPORTER
C

Co dalej z inflacją? To pytanie zadają sobie dziś niemal wszyscy, ale chyba najbardziej dręczy ono posiadaczy kredytów hipotecznych w złotówkach. Tym, którzy zadłużyli się rok temu przy stopie referencyjnej NBP na poziomie zaledwie 0,1 proc., miesięczna rata wzrosła prawie o 100 proc. w porównaniu z początkową i w dodatku nic nie wskazuje na to, że nie pójdzie już w górę.

W dokumentach przesłanych właśnie do Brukseli rząd szacuje średnioroczną inflację w Polsce na poziomie 9,1 proc. – czyli blisko trzykrotnie wyższą od zapisanej w budżecie. Ostatni, marcowy odczyt pokazał 10,9 proc., a to oznacza, że rząd nie widzi w tym roku szans na to, żeby cenowa pętla wyraźniej odpuściła polskim konsumentom. Z tego zaś wynika z kolei, że na obniżki stóp procentowych NBP będzie mógł sobie pozwolić dopiero pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.

Wcześniej – jeszcze przed...

4607

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się


https://www.tygodnikpowszechny.pl/gospodarka

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]