Reklama

Rozwiedzeni

Rozwiedzeni

28.07.2009
Czyta się kilka minut
Nie czując się upoważniony do rozłączania tego, co Bóg złączył, Kościół mówi ludziom żyjącym w związkach niesakramentalnych, że wraz z nimi ufa Bogu. On nie jest związany sakramentami.
J

Jakie jest miejsce w Kościele osób rozwiedzionych i powtórnie poślubionych? To pytanie postawił na czwartej sesji Soboru (1965 r.) bp Eliasz Zoghby, wikariusz generalny w Egipcie melchickiego patriarchy Maximosa IV, postulując przyjęcie przez katolików praktyki prawosławnej: dopuszczania do powtórnego małżeństwa "strony, która nie ponosi winy". Bp Zoghby powoływał się na tradycję Wschodu: "Ojcowie Wschodni - powiedział - nie byli ani gorszymi egzegetami, ani też gorszymi teologami niż Ojcowie Zachodu".

Na drugi dzień w auli soborowej odpowiadał mu - broniąc tradycji Zachodu - kard. Charles Journet. Zaś wybitny znawca Ojców Greckich ks. Antoine Wegner w książce "Vatican II. Chronique de la quatrieme session" wykazał, że cytowani przez biskupa Zoghby świadkowie wschodniej tradycji: Orygenes, św. Bazyli i św. Jan Chryzostom bynajmniej nie byli zwolennikami...

4704

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]