Reklama

Rozwiedzeni

Rozwiedzeni

28.07.2009
Czyta się kilka minut
Nie czując się upoważniony do rozłączania tego, co Bóg złączył, Kościół mówi ludziom żyjącym w związkach niesakramentalnych, że wraz z nimi ufa Bogu. On nie jest związany sakramentami.
J

Jakie jest miejsce w Kościele osób rozwiedzionych i powtórnie poślubionych? To pytanie postawił na czwartej sesji Soboru (1965 r.) bp Eliasz Zoghby, wikariusz generalny w Egipcie melchickiego patriarchy Maximosa IV, postulując przyjęcie przez katolików praktyki prawosławnej: dopuszczania do powtórnego małżeństwa "strony, która nie ponosi winy". Bp Zoghby powoływał się na tradycję Wschodu: "Ojcowie Wschodni - powiedział - nie byli ani gorszymi egzegetami, ani też gorszymi teologami niż Ojcowie Zachodu".

Na drugi dzień w auli soborowej odpowiadał mu - broniąc tradycji Zachodu - kard. Charles Journet. Zaś wybitny znawca Ojców Greckich ks. Antoine Wegner w książce "Vatican II. Chronique de la quatrieme session" wykazał, że cytowani przez biskupa Zoghby świadkowie wschodniej tradycji: Orygenes, św. Bazyli i św. Jan Chryzostom bynajmniej nie byli zwolennikami...

4704

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]