Reklama

Ładowanie...

Rozpocznijmy wielkopostną drogę

29.02.2004
Czyta się kilka minut
Pierwsze słowa tego listu (orędzie jest rodzajem listu) Papieża: “Rozpocznijmy wielkopostną drogę". Banalne? A przecież może się zacząć Wielki Post, a ja żadnej “wielkopostnej drogi" nie rozpocznę. Bo kto mi każe? Wszystko wokoło będzie tak, jak było. Praca, zakupy, ludzie, odpoczynek, teatr, kino, bar, życie, samo życie.
P

Prawdę mówiąc, zaczął się ten Wielki Post dość niespodziewanie. Nawet jeśli chcę go przeżyć, to nie mam czasu pomyśleć, jak i od czego zacząć, żeby znów nie skończyło się na dobrych chęciach. Papież pisze: “Rozpocznijmy ożywiani wzmożoną modlitwą, pokutą i wrażliwością na potrzebujących".

Nie pisze modlitwą “dłuższą", nie pisze “częstszą", ale “ożywiani wzmożoną". Styk modlitwy z życiem. Czy odmawianie modlitw mnie “ożywia"? Musi chodzić o coś innego niż odmawianie modlitw.

Pisze też: “rozpocznijmy pokutą". Często się mówi, że pokuta to metanoia, przemiana. Czy można zaczynać od przemiany? Do tego ewentualnie się dochodzi. Chyba trzeba zacząć od pokuty w potocznym rozumieniu tego słowa, czyli uwalniając się od różnych przyjemnych i wygodnych uzależnień.

Zacznijmy “wrażliwością na potrzebujących". Poważne potraktowanie tego...

5625

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]