Reklama

Ładowanie...

Rosja, czyli zgaduj-zgadula

18.09.2007
Czyta się kilka minut
Nominacja Wiktora Zubkowa na premiera Rosji przypomniała sytuację sprzed ośmiu lat, gdy wszyscy zadawali sobie pytanie: kim jest Putin? Schorowany Borys Jelcyn przekazywał mu wtedy fotel premiera. Dziś - na pół roku przed prezydenckimi wyborami, powtórka manewru - premierem z woli Putina zostaje Zubkow. Tyle że Putin nie jest ani stary, ani schorowany i mało kto wierzy w jego odejście z polityki. A kim jest Zubkow? To pokorny przyjaciel prezydenta, jeszcze z czasów leningradzkich, bliżej nieznany Rosjanom. Jego nazwiska do tej pory nawet nie uwzględniano w sondażach popularności polityków.
C

Choć do wyborów coraz bliżej, jego nominacja nie ułatwia odpowiedzi na pytanie o przyszłego prezydenta Rosji. Komentatorzy, nie kryjąc fascynacji kremlowskimi technologami politycznymi, są przekonani, że nominacja to kolejny etap planu Putina, który chce oddać władzę, nie oddając jej tak naprawdę.

Wiara, że specsłużby za wszystkim stoją, wszystko przewidują i są wstanie rządzić krajem, bywa jednak złudna. Historia nieraz to pokazała. Być może więc na pytanie, kto będzie następcą Putina, on sam jeszcze nie zna odpowiedzi, a walki podjazdowe na Kremlu między potencjalnymi kandydatami nie ułatwiają mu decyzji. A może, jak chcą niektórzy, wcale nie tylko od niego ona zależy. Putin, wedle tej interpretacji, jest tylko ekspozyturą grupy polityków i biznesmenów i nie ma znaczenia, czy on, czy ktokolwiek inny rządzi Rosją. Mamy więc do czynienia z wielką improwizacją...

1403

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]