Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Rodzina Narrusz

Rodzina Narrusz

13.05.2017
Czyta się kilka minut
Młody pisarz (rocznik 1983) pochodzenia kabylskiego zasłynął niedawno tetralogią „Dzikusy”.
P

Pierwsza część przedstawia jeden dzień z życia emigranckiej dzielnicy Saint-Étienne – dla rodziny Narrusz niezwykły, gdyż trwają przygotowania do ślubu Slima i dziewczyny z Oranu. Kilkadziesiąt postaci różnych profesji i sfer wplątuje się w zawiłą intrygę osnutą wokół tarć między rodzinami pary młodej, homoseksualizmu Slima oraz uprowadzenia rumuńskiego transwestyty przez miejscową mafię. Autor sięga po konwencję political fiction i osadza akcję w dniu wyborów prezydenckich, które wygrywa kandydat pochodzenia algierskiego. Tuż po zaprzysiężeniu dochodzi do zamachu, w który zamieszany jest ktoś z klanu Narrusz. Bardziej jednak niż powieściowy fresk, którego doszukiwali się krytycy, „Dzikusy” przypominają scenariusz serialu telewizyjnego. W efekcie otrzymujemy algiersko-francuską mutację „Rodziny Soprano” oraz „Uległość” w wersji pop. ©

Sabri Louatah, DZIKUSY, przeł. Beata Geppert, W.A.B., Warszawa 2017

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, redaktor Magazynu Literackiego „Książki w Tygodniku”, prozaik, eseista, poeta.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]