Reklama

Rocznice

Rocznice

17.11.2009
Czyta się kilka minut
Rok 1989 przyniósł w całej Europie tyle wielkich wydarzeń, że rok ów aż wystaje z historii, tak jak zakładka wystaje z zamkniętej książki.
R

Rok 2009 przyniósł z kolei okrągłe rocznice tych wydarzeń, o które zaczęliśmy się spierać i wygłaszać zdania odrębne.

Cóż, tylko chronologia tych wydarzeń jest bezsporna, ale ich ważność już nie. Każdy przeżywał je inaczej w zależności od tego, z jakiego kraju pochodził, kim był, co robił - i miał do tego prawo.

Trzeba jeszcze jednego, może dwóch dziesięcioleci. Nie po to, żeby przestać się kłócić, bo kłócić będziemy się na pewno, ale już o coś innego.

Inaczej

Taką dziwną rzecz zauważyłam w Dzień Zaduszny na cmentarzu. Jeszcze niedawno zachwycałam się nowymi gatunkami chryzantem i starannością, z jaką pielęgnowano groby. Teraz miałam wrażenie, że przywieziono mnóstwo towaru na jakiś wielki jarmark i składowano to prowizorycznie na zbyt małej powierzchni. Zamiast kilku kwietnych plam na...

2093

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]