Reklama

RNA ci u nas wiele...

RNA ci u nas wiele...

10.10.2006
Czyta się kilka minut
A

Amerykańscy uczeni otrzymali Nobla za "odkrycie zjawiska interferencji RNA, czyli wyciszania aktywności genu przez dwuniciowe cząsteczki RNA". Biolodzy molekularni od kilku już lat czekali na tę najważniejszą nagrodę, zresztą z kilkoma propozycjami: bądź to z zakresu genomiki i proteo-miki, bądź komórek macierzystych czy technik klonowania ssaków. Padło na i-RNA.

Parę słów z genetycznego elementarza.

Nasze cechy "zapisane" są i przechowywane w strukturze dużej cząsteczki - DNA; jej fragmenty są genami, czyli materialnymi nośnikami poszczególnych cech. DNA się nie przemieszcza i jest chroniony w jądrze komórki. Komórka powiela swój DNA wtedy, gdy się dzieli, by przekazać go dwóm komórkom potomnym; jest on dziedziczony w kolejnych pokoleniach organizmów. Między podziałami komórek geny "wyrażają się" (albo, jak mówią genetycy, "ulegają ekspresji...

4655

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]