Reklama

Rita, Józef i relikwie

19.05.2008
Czyta się kilka minut
Mahoniowa szafa stoi w dużym pokoju mieszkania. W górnej szufladzie jest metalowa podstawka, a na niej książki, kawałek sutanny i zafoliowany kłębek włosów błogosławionego ks. Jana Balickiego.
Rita i Józef Dwerniccy prezentują włosy beatyfikowanego krewnego /fot. Grażyna Makara
R

Rita i Józef Dwerniccy nie mają wątpliwości: połączył ich cud. Cud, bo w życiu nie ma przypadków.

Ich mieszkanie w centrum Przemyśla: kuchenka, dwa pokoje, ciemne antyczne meble, na ścianach święte obrazy, ikony i fotografie. W małym pokoju, pomiędzy obrazami, błękitny herb szlachecki. - Mój przodek - mówi Józef, pokazując na błękitny kawałek materiału - grzmiał pod Stoczkiem. To ma się we krwi: do dziś jestem w Związku Szlachty Polskiej.

Rita: kiedyś ekonomistka, od kilku lat emerytka, od zawsze poetka.

Józef: kiedyś mistrz zmianowy na kolei, od kilku lat emeryt, od zawsze szlachcic i członek rodziny błogosławionego ks. Jana Balickiego (prababcia Józefa - Antonina Rombek z domu Balicka - była siostrą księdza).

Dwerniccy są razem od 11 lat. Nie spotkaliby się - mówią oboje - gdyby nie cud.

...

8048

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]