Reklama

Religia w przyszłości

Religia w przyszłości

19.09.2016
Czyta się kilka minut
Jubileusz 70-lecia obchodził miesięcznik „Znak”
O

Obawiam się o przyszłość chrześcijaństwa. Dzisiaj następuje powrót do pogańskiego sacrum zafascynowanego siłą – mówiła prof. Agata Bielik-Robson podczas debaty o przyszłości religii zorganizowanej w Krakowie z okazji 70-lecia miesięcznika „Znak”. – W ten sposób chrześcijaństwo zdradza siebie. Symbolicznym tego znakiem jest Chrystus Król w koronie – mówiła filozofka.
Na inny trend wskazał pisarz Jacek Dukaj: – Zmniejsza się liczba osób wierzących, a wzrasta liczba ateistów. Najsilniejszym korelatem tych zmian jest wzrastanie poczucia bezpieczeństwa, spowodowane rozwojem technologicznym. W momencie, gdy rozwój cywilizacyjny umożliwia wolność życia jednostce, która jest wyzwolona z zagrożenia przed chorobą, ubóstwem, głodem, nie ma żadnych uzasadnień dla tworzenia mitologii wspólnoty.
Zdaniem psychologa Bartłomieja Dobroczyńskiego, istotą religijności jest tworzenie tożsamości człowieka – odpowiedź na pytanie, kim on jest, przez sceptyczne podważanie jego samozadowolenia („Nie żyję ja, a żyje we mnie Chrystus”). – Największym zagrożeniem dla myślenia religijnego jest to, że istnieje dużo innych propozycji odpowiedzi, np. takie odpowiedzi daje nauka dzięki teorii ewolucji – zauważył Dobroczyński.
Odpowiedzi na te wyzwania próbował sformułować teolog ks. Grzegorz Strzelczyk: – Czy rzeczywiście należy bać się siły silnych? Czy nie jest to wyzwanie, by „słabi” stali się odważniej słabymi, gdyż inaczej mocni przeważą? – zastanawiał się. Debatę prowadziła redaktor naczelna „Znaku” Dominika Kozłowska. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]