Reklama

Refleksje i kadzidła

Refleksje i kadzidła

09.01.2006
Czyta się kilka minut
6 stycznia 1979 r. Jan Paweł II konsekrował na biskupa ks. Franciszka Macharskiego. We wspomnieniach uczestników tamtej liturgii powraca jej akt końcowy: nowy Metropolita Krakowski idzie przez Bazylikę św. Piotra, błogosławi i uśmiecha się.
6

6 stycznia 2006 r. Kraków obchodził 27. rocznicę tego wydarzenia. Choć nie była okrągła, potraktowano ją uroczyście, jako pierwszą po ustąpieniu z urzędu. Taka jest praktyka Kościoła od Pawła VI, że po osiągnięciu 75. roku życia biskupi muszą złożyć rezygnację. Kardynała Franciszka Jan Paweł II zatrzymał na urzędzie. Po trzech latach rezygnację przyjął Benedykt XVI. Kardynał przekazał abp. Stanisławowi Dziwiszowi pastorał i pałac przy ul. Franciszkańskiej, po czym z własnego wyboru zamieszkał przy klasztorze albertynek na krakowskim Prądniku, w domku, w którym arcybiskupi krakowscy, poczynając od kard. Sapiehy, mieszkali od czasu do czasu, szukając spokoju i pragnąc odetchnąć duchem św. Brata Alberta.

"Dziękczynienie za dotychczasową posługę księdza kardynała Franciszka Macharskiego" (oficjalny tytuł obchodów) celebrowano z największą powagą. Żaden tam...

4032

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]