Reklama

Pokój kardynała

Pokój kardynała

16.09.2019
Czyta się kilka minut
Zostały po nim: kapcie, książki, okulary. Sutanna i koszula w kratkę. Ślady decyzji, które podejmował przez 26 lat jako krakowski metropolita. I opowieści osób, które go znały.
Strona z paszportu kard. Franciszka Macharskiego, izba pamięci w sanktuarium Ecce Homo w Krakowie, sierpień 2019 r. / Fot. Adam Wojnar dla „TP”
G

Gęsto zapisany terminarz. Rok 2005. Otwarty na tygodniu 20-26 czerwca. To jeden z przedmiotów zgromadzonych w izbie pamięci kard. Franciszka Macharskiego, którą można odwiedzać od sierpnia w domu sióstr albertynek przy sanktuarium Ecce Homo w Krakowie. W kalendarzu, pod datą 21 czerwca, kardynał zapisał: „u SS. Albertynek z prośbą o przytułek”.

To właśnie tego dnia zapadła decyzja, że po przejściu na emeryturę przeprowadzi się do „Chatki” – domku z cegły i drewna, naprzeciw sanktuarium z relikwiami św. brata Alberta. Spędzi tu ostatnie 11 lat życia.

W niewielkim pokoju zgromadzono pamiątki: medale, książki, szaty liturgiczne. Są też okulary, kapcie, poduszka i ulubiony pled. Świadkowie ważnych wydarzeń i codziennej rutyny.

Paszport, sutanna, koszula

Leży obok kalendarza. Tuż przy oficjalnej fotografii – kardynał ma na niej poważny, trochę surowy wyraz...

14186

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Mam nadzieję że dostąpi chwały ołtarzy, bo na to zasłużył!

wspominają, że był cholerykiem

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]