Reklama

Ratunek dla dialogu

Ratunek dla dialogu

09.11.2003
Czyta się kilka minut
25 października Katolicko-Prawosławna Teologiczna Rada Ameryki Północnej opublikowała uzgodnienie “Filioque - problem dzielący Kościół?", osiągając zgodę co do jednej z najważniejszych teologicznych kwestii od wieków dzielących katolicyzm i prawosławie - tajemnicy pochodzenia Ducha Świętego. To dowód, że głęboki kryzys w dialogu katolicko-prawosławnym może być przezwyciężony.
B

Bartłomiej I, honorowy zwierzchnik prawosławia, podczas pielgrzymki do Polski w 2000 r., mając na uwadze podziały chrześcijaństwa w przeszłości, powiedział: “Te działania dały niechrześcijanom żałosny obraz Kościoła chrześcijańskiego". Niestety, w obliczu tego, co dzieje się ostatnio w światowym dialogu katolicko-prawosławnym, słowa te nie straciły na aktualności. Trzy lata temu obie strony zakończyły spotkanie w Baltimore (USA), ostatnie jak do tej pory, w atmosferze wrogości i skandalu. Polski uczestnik baltimorskich obrad, ks. Wacław Hryniewicz, nie ukrywał, że podczas rozmów padały wypowiedzi obraźliwe, prowokacyjne i nietaktowne. Kościoły, które są sobie dogmatycznie najbliższe w całym chrześcijaństwie, poróżniły się co do kwestii uniatyzmu (tj. Kościołów powstałych w wyniku unii części prawosławnych z Rzymem - unie brzeska, użhorodzka i inne); kwestii, która z ogromnym...

4767

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]