Reklama

Nadzieja odżywa

Nadzieja odżywa

11.12.2005
Czyta się kilka minut
Podczas uroczystej, końcowej sesji Soboru Watykańskiego II odczytano równocześnie w Watykanie i Fanarze wspólną deklarację papieża Pawła VI i patriarchy Atenagorasa I. Hierarchowie oświadczyli w niej za obopólną zgodą, że usuwają z pamięci i samego środka życia Kościoła (...) sentencje ekskomunik, których pamięć stanowi do dziś przeszkodę w zbliżeniu na drodze miłości.
Atenagoras I z Pawłem VI w Jerozolimie, styczeń 1964 r.
D

Druga połowa XX w. przyniosła daleko idące zmiany we wzajemnych relacjach między Kościołami rzymskokatolickim i prawosławnym. Na początku Soboru Watykańskiego II poszczególne Kościoły prawosławne nie zdecydowały się jeszcze, mimo zaproszenia Jana XXIII, na wysłanie obserwatorów na obrady do Watykanu. Pierwszy krok uczynił w tym względzie Patriarchat Moskiewski, w ślad za nim poszły Patriarchat Konstantynopolitański oraz inne Kościoły prawosławne. Spotkanie Pawła VI i patriarchy Atenagorasa I w Jerozolimie (5 i 6 stycznia 1964) obudziło wielkie nadzieje na dalsze akty pojednania. Takim aktem była decyzja rozpoczęcia prac Komisji Mieszanej w sprawie usunięcia ekskomunik z 1054 r.

W przemówieniu wygłoszonym w Fanarze (22 listopada 1965 r.) przez metropolitę Melitona z Helioupolis pojawiło się znamienne sformułowanie zasadniczego celu tego historycznego aktu. W...

13005

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]