Reklama

Rap z RPA

Rap z RPA

14.06.2006
Czyta się kilka minut
Akcja filmu równie dobrze mogłaby rozegrać się i w brazylijskich fawelach, i na ubogich przedmieściach francuskiej metropolii. "Tsotsi to społeczny wyrzutek, czarnoskóry gangster. Takich "tsotsich, choć o innym kolorze skóry, można spotkać również i u nas.
"

"Tsotsi" wszedł do naszych kin w glorii oscarowego laureata i jako pierwszy film z RPA w tak szerokiej dystrybucji. Tymczasem południowoafrykańskie kino znaczy na świecie coraz więcej, by przypomnieć tylko ubiegłoroczne triumfy "Carmen z Khayelitsha" Marka Dornforda-Maya, zwyciężczynię Berlinale, czy "Yesterday" Darrela Roodta, nominowane (podobnie jak "Tsotsi") do nagrody Akademii w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Kiedy pojawia się okazja spotkania z kinematografią tak egzotyczną, instynktownie nastawiamy się na dwojakiego rodzaju odkrycie. Z jednej strony poszukujemy w filmie jego lokalnej specyfiki, i to nie tylko etnograficznej, związanej z kolorytem samego miejsca, ale także czysto filmowej. Idąc do kina na film irański czy japoński, liczymy na coś odświeżającego, na nowy filmowy język. Z drugiej strony poszukujemy poczucia wspólnoty....

6410

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]