Reklama

Raj, którego nie było

Raj, którego nie było

05.12.2016
Czyta się kilka minut
To już trzynasty tom „Dzieł zebranych” urodzonego w galicyjskich Brodach Josepha Rotha, wielkiego pisarza austriackiego, który na nowo jest dziś odkrywany. Trzynastka okazuje się w tym przypadku wyjątkowo szczęśliwa.
N

Najpierw ostrzeżenie: nie znajdziecie tu portretu epoki ujętego w epickie ramy jak w „Marszu Radetzky’ego”, łańcucha losu precyzyjnie splecionego z ogniw przypadkowych zdarzeń jak w „Historii tysiąca i drugiej nocy”, arcydzielnej przypowieści jak w „Hiobie”. Innymi słowy – nie znajdziecie dzieła pełnego i skończonego. Tylko jedno opowiadanie z tego tomu ukazało się za życia Rotha. Inne teksty, jak nowela „Nosiwoda Mendel”, niedokończona powieść „Perlefter”, dwa rozdziały usunięte z powieści „Ucieczka bez kresu” oraz kilka niedatowanych fragmentów, pochodzą ze spuścizny pośmiertnej.

Skąd tytuł? Małgorzata Łukasiewicz w eseju „Smak poziomek”, który nie tylko znakomicie wprowadza do lektury tego tomu, ale też wskazuje istotne cechy całego pisarstwa autora „Krypty kapucynów”, pisze tak: „Około 1929 roku Roth przymierzał się do wielkiej powieści, która w luźno powiązanych epizodach...

2844

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]