Reklama

Rachab w Wehrmachcie

Rachab w Wehrmachcie

27.02.2006
Czyta się kilka minut
Salmon był ojcem Booza, a matką byłaRachab, Booz był ojcem Obedaa matką była Rut. Mt 1, 5.
Z

Z takim rodowodem Jezus miałby raczej niewielką siłę przebicia w realiach IV Rzeczypospolitej, gdy wielu budowniczych zwykło nadzwyczaj skrupulatnie sprawdzać świadectwo moralności dziadków, szwagrów i babć. W Jego genealogii pojawia się Rachab, o której Księga Jozuego informuje, że była prostytutką z Jerycha (Joz 2, 1). Z kolei Moabitka Rut nie tylko pochodzenie etniczne miała niewłaściwe, ale jeszcze w dodatku uciekła się do podstępu, by uwieść spokrewnionego z nią Booza (Rut 3, 1-17). Mimo to autor listu do Hebrajczyków zalicza Rachab do świadków wiary (Hbr 11, 31), natomiast wzruszająca scena wędrówki do Betlejem Rut i jej teściowej jest pełna poezji i piękna (Rut 1, 16-19). Najważniejsze zaś pozostaje to, że Jezus wchodzi w ludzkie dzieje znaczone grzechem i niedoskonałością, aby zbawiać i jednoczyć z Ojcem.

Tam, gdzie św. Mateusz w swej genealogii...

1482

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]