Reklama

Ładowanie...

Podglądają, podsłuchują, naprowadzają ataki. Renesans balonów szpiegowskich

19.02.2023
Czyta się kilka minut
Choć pierwsze zbudowano 250 lat temu, balony wciąż są dla wojska bezcenne.
Wyławianie szczątków balonu szpiegowskiego z oceanu u wybrzeży USA, 5 lutego 2023 r. / MATERIAŁY PRASOWE U.S. NAVY
N

Nic nie wskazuje na to, że mamy do czynienia z Obcymi czy działalnością pozaziemską” – tak rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre podsumowała zestrzelenie trzech niezidentyfikowanych obiektów, które wtargnęły w przestrzeń powietrzną USA i Kanady w ciągu 72 godzin. W ciągu jednego weekendu amerykańskie myśliwce zestrzeliły je nad Alaską, kanadyjskim Jukonem i jeziorem Huron.

Kilka dni wcześniej myśliwiec F-22 zniszczył chiński balon szpiegowski dryfujący wysoko nad Myrtle Beach w Karolinie Południowej. Aparatura, która znajdowała się na pokładzie, doskonale nadawała się do prowadzenia nasłuchu transmisji radiowych – nawet tych ze smartfonów – i namierzania ich źródeł. Platforma z czujnikami była wielkości samolotu pasażerskiego.

Niewidoczne, podsłuchują

Trzy zestrzelone później obiekty są bardziej zagadkowe. Piloci myśliwców twierdzili, że były mniejsze,...

4968

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]