Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Ptasia „Bogurodzica”

Ptasia „Bogurodzica”

26.06.2018
Czyta się kilka minut
Choć zjawiska kulturowe pojawiają się nie tylko u ludzi, to jednak tylko my zbudowaliśmy cywilizację, kumulując te wynalazki i tradycje, które sprzyjały naszemu rozkwitowi.
CEPHAS / CC BY-SA 3.0
N

Niektórzy tłumaczą ten fenomen m.in. tym, że mechanizmy przekazu kulturowego u innych gatunków nie są na tyle precyzyjne, by pozwalały budować trwałe, stabilne tradycje zachowań.

O tym, że czasem jednak pozwalają, przekonują Robert Lachlan i współpracownicy, po przeanalizowaniu pieśni ponad 600 osobników z sześciu populacji szarobrewki bagiennej (Melospiza georgiana, na zdj.), niewielkiego ptaszka z Ameryki Północnej, o którym wiadomo, że tworzy swój repertuar sylab występujących w śpiewanej melodii w pierwszych tygodniach życia. Badacze stworzyli model matematyczny, za pomocą którego odkryli, że każdy osobnik z dużą precyzją przyswaja najpopularniejsze sylaby usłyszane w otoczeniu (to przykład tzw. konformizmu) – co eliminuje rzadko pojawiające się nowe warianty melodii. W efekcie – twierdzą badacze – wiele sylab obecnych w repertuarze badanych ptaków nie zmieniło się od ponad 500 lat.

Odkrycie to czyni pieśń szarobrewki jedną z najstarszych pozaludzkich tradycji kulturowych. I – w pewnym sensie – także jednym z najstarszych utworów muzycznych w ogóle. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]