Reklama

Ładowanie...

Zwierzę atypowe. Czy tylko ludzie mogą wykazywać objawy spektrum?

16.05.2022
Czyta się kilka minut
Część genów, które powiązano z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, dzielimy z innymi zwierzętami. Czy autyzm jest ewolucyjnie starszy niż człowiek?
Według ustaleń naukowców, te makaki królewskie, które posiadają powiązane z autyzmem warianty genów, częściej przejawiają nietypowe zachowania społeczne. MAXIME GRUSS / HANS LUCAS / AFP / EAST NEWS
H

Historia badań nad autyzmem nie jest długa. Po raz pierwszy ­nietypowe zachowania – związane m.in. z trudnościami w komunikacji, powtarzaniem pewnych ruchów czy słów i unikaniem interakcji społecznych – u niewielkiej liczby dzieci opisali w latach 40. XX w. Leo Kanner i Hans Asperger. Pierwsze teorie wyjaśniające występowanie tego rodzaju zaburzeń rozwojowych odwoływały się do błędów wychowawczych rodziców. Dziś, po dekadach badań, wiemy już, że autyzm występuje pod wieloma postaciami – dlatego mówi się o spektrum autyzmu (ASD, ang. autism spectrum disorder) – a cechy z nim związane są często dziedziczone, co oznacza, że musi mieć silny komponent genetyczny.

Faktycznie, w ostatnich latach z autyz­mem powiązano ponad tysiąc różnych genów, przy czym jedne z nich mają potwierdzony związek z występowaniem objawów ASD, inne się o to dopiero podejrzewa. Zdecydowana...

16769

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]