Ptak ze wsi

Kurczak ze wsi, nie z fabryki, biegający wolno i zbudowany jak normalny kurczak – cóż, to jest jak przebudzenie po latach.

26.11.2012

Czyta się kilka minut

 / Rys. Marcin Bondarowicz
/ Rys. Marcin Bondarowicz

Je człowiek takiego kurczaka i zastanawia się, co robił przez te dekady, kiedy się godził na spożywanie tektury zwanej mięsem. Nie ma porównania. Kurczak zagrodowy (ładna, elegancka nazwa) jest smaczny sam z siebie. Jemu nie trzeba dodatków, trzeba tylko jego smak podkręcić. Upieczony po prostu też będzie dobry.

Niezbyt lubiany przez niewegetarian, bo dla ich podniebienia zbyt delikatny. A to nie tak! Po prostu: więcej warzyw, mniej wody, ciut więcej soli. I masa czosnku.

SKŁADNIKI: kurczak zagrodowy średniej wielkości
1-1,5 soczystej cytryny
3-4 ząbki czosnku plus jeszcze główka
1/2 pęczka natki pietruszki
garść bazylii
1/2 pęczka szczypiorku
oliwa
sól
pieprz

Kurczaka umyj i osusz. Zetrzyj skórkę z jednej cytryny. Cytryny przekrój na pół, wyciśnij sok, usuń pestki. Ząbki czosnku obierz i zmiażdż albo rozetrzyj z solą. Bardzo drobno posiekaj natkę, bazylię i szczypiorek. Wymieszaj zieleninę z sokiem cytrynowym, czosnkiem, oliwą, solą i pieprzem; ma powstać pasta. Dokładnie nasmaruj kurczaka od wewnątrz i od zewnątrz. Do wnętrza wepchnij wyciśnięte połówki cytryn. Wstaw na noc do lodówki. Jeśli możesz, oblewaj go co jakiś czas tym, co spłynie.

Kurczaka obwiąż, żeby skrzydła ani nogi za bardzo nie odstawały. Piecz w piekarniku nagrzanym do ok. 200 stopni. Na blachę podlej trochę wody – kiedy wyparuje, podlej znowu. Pod kurczaka włóż główkę czosnku przeciętą w poprzek. Na każdy kilogram ptaka trzeba liczyć ok. 40 minut; kiedy gotowy, wyjmij z piekarnika i daj mu odpocząć co najmniej kwadrans.

Świetnie smakuje z pieczonymi ziemniakami z czosnkiem i rozmarynem.


Wojciech Nowicki jest pisarzem, eseistą, znawcą kuchni i recenzentem kulinarnym. Na stałe współpracuje z „TP”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Pisarz, publicysta, krytyk kulinarny i kurator wystaw fotograficznych. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Jego teksty z lat 2008-2010 publikowane w „Tygodniku Powszechnym” zostały wydane w zbiorze „Dno oka” (2010, finał nagrody Nike). Opublikował… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 49/2012

Artykuł pochodzi z dodatku „Apetyt na Polskę