Reklama

Przysięga niewinności

Przysięga niewinności

20.06.2011
Czyta się kilka minut
W powojennej Republice Federalnej długo utrzymywał się mit "czystego" Wehrmachtu, którego żołnierze jakoby nie popełniali zbrodni.
Wojska niemieckie wkraczają do Lwowa, 29 czerwca 1941 r. / fot. Narodowe archiwum cyfrowe
"

"Czekaj, niech no tylko przyjdzie tu Ruski!": takie słowa można było usłyszeć często w młodziutkiej Republice Federalnej, jak kraj długi i szeroki. Gdy wówczas, w 1949 r., powstawało państwo zachodnioniemieckie, straszliwe skutki niedawnej wojny przynależały do codzienności każdej rodziny. Mimo pierwszych oznak tego, co później nazwano "cudem gospodarczym", kraj leżał na łopatkach, do tego podzielony. Niemieccy jeńcy pozostawali w ZSRR; ostatni z nich mieli wrócić do domów dopiero w 1955 r. Wizja sowieckich czołgów wkraczających do RFN miała wydawać się groźna jeszcze długo, aż do końca lat 60. - do chwili, gdy za sprawą Ostpolitik Willy’ego Brandta strach przed Rosjanami stopniowo opadł.

Chodziło tu o klasyczną projekcję, za którą kryło się nieczyste sumienie. Żyło się w przekonaniu, że Sowieci chcą napaść na Republikę Federalną i zająć ją z zemsty za to, co...

6368

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]