Reklama

Przypowieści Rabina Natana

Przypowieści Rabina Natana

06.12.2015
Czyta się kilka minut
3 grudnia w auli Collegium Novum UJ spotkaliśmy się na piątej już odsłonie „Dziedzińca dialogu”. Tematem spotkania było „Orędzie Boga Miłosiernego.
Bp Grzegorz Ryś / Fot. Grażyna Makara
J

Judaizm – chrześcijaństwo – islam”; powodem – 50. rocznica dekretu „Nostra aetate”, a także konstatacja papieża Franciszka, wyrażona w bulli „Misericordiae vultus” (ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia), że właśnie w doświadczeniu Boga Miłosiernego spotykają się te trzy wielkie monoteistyczne religie.

W spotkaniu uczestniczył m.in. przybyły z Londynu rabin Natan Levy. Niemal każdą ze swoich wypowiedzi wyprowadzał z jakiejś historii (fikcyjnej lub autentycznej). Pytany o to, dlaczego – mimo takiej wspólnoty w doświadczeniu Boga – nie potrafimy na co dzień prowadzić dialogu, zaczął od następującego opowiadania: w pewnej miejscowości w Stanach Zjednoczonych burza zniszczyła synagogę. Rabin zwołał wspólnotę: „Mam dla was trzy wiadomości: złą, dobrą i znowu złą. Pierwsza zła: nasza synagoga została obrócona w ruinę; jej odbudowa pochłonie ogromną sumę...

3918

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]