Reklama

Przypowieści Rabina Natana

Przypowieści Rabina Natana

06.12.2015
Czyta się kilka minut
3 grudnia w auli Collegium Novum UJ spotkaliśmy się na piątej już odsłonie „Dziedzińca dialogu”. Tematem spotkania było „Orędzie Boga Miłosiernego.
Bp Grzegorz Ryś / Fot. Grażyna Makara
J

Judaizm – chrześcijaństwo – islam”; powodem – 50. rocznica dekretu „Nostra aetate”, a także konstatacja papieża Franciszka, wyrażona w bulli „Misericordiae vultus” (ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia), że właśnie w doświadczeniu Boga Miłosiernego spotykają się te trzy wielkie monoteistyczne religie.

W spotkaniu uczestniczył m.in. przybyły z Londynu rabin Natan Levy. Niemal każdą ze swoich wypowiedzi wyprowadzał z jakiejś historii (fikcyjnej lub autentycznej). Pytany o to, dlaczego – mimo takiej wspólnoty w doświadczeniu Boga – nie potrafimy na co dzień prowadzić dialogu, zaczął od następującego opowiadania: w pewnej miejscowości w Stanach Zjednoczonych burza zniszczyła synagogę. Rabin zwołał wspólnotę: „Mam dla was trzy wiadomości: złą, dobrą i znowu złą. Pierwsza zła: nasza synagoga została obrócona w ruinę; jej odbudowa pochłonie ogromną sumę...

3918

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]