Reklama

Czas myślenia pod prąd

Czas myślenia pod prąd

21.11.2016
Czyta się kilka minut
Rok Miłosierdzia nas zmienił. Kościołowi przypomniał o istocie Ewangelii, a światu pokazał jego peryferie.
Spowiedź papieża Franciszka w czasie nabożeństwa pokutnego, 4 marca 2016 r. / Fot. MAX ROSSI / AFP / EAST NEWS
Ś

Święte Drzwi zamknięte. Rok Jubileuszowy Miłosierdzia zakończony. Sypią się komentarze, opinie, podsumowania. Padają słowa zachwytu, radości i dumy z Kościoła, ale także narzekania, sceptycyzmu i krytyki.

W sumie to normalne, skoro Kościół jest w wiecznej reformie (Ecclesia semper reformanda), a dzieło Chrystusa w Jego mistycznym ciele nieustannie wzrasta. Naiwne byłoby oczekiwanie, że owocem tego czasu będzie doskonałe upodobnienie postaw wszystkich chrześcijan do postawy Pana, w którym ukazało się miłosierne oblicze Boga. Krzywdzące jednak byłoby także twierdzenie, że ten rok po prostu minął i wszystko będzie jak dawniej. Wydaje się, że przez wydarzenia z nim związane okres ten przynajmniej w trzech aspektach umocnił w świecie dzieło Chrystusa: Kościołowi przypomniał o istocie Ewangelii, uwrażliwił świat na jego peryferie i odnowił ducha jedności.

...

10009

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

...kobietom zaangażowanym w Żywy Różaniec – zaniedbać własnych mężów w trosce o modlitwę... zaniedbać mężów! żeby to kota albo dziecko, ale mężów! niesłychane! przecieram oczy, ale tak jest napisane w artykule publikowanym przez TP! Kobietom zdarza się ZANIEDBAĆ WŁASNYCH MĘŻÓW!Nie podać im obiadu? nie uprać skarpetek? nie zrobić kanapek do pracy? Skandal!

Proszę Pani, ksiądz jest autorem tego tekstu, a ci przecież najlepiej wiedzą, o czym mówią. No widać w konfesjonale często mu się zdarza niewiasty z zaniedbań wobec mężów rozgrzeszać. Albo mężowskich tłumaczeń swych czynów z tegoż powodu wysłuchiwać.

"obiektywnej niesakramentalności" pewnej kategorii osób wierzących. Jeżeli sam akt wiary w Odkupienie i miłosierdzie Boga, nie jest wystarczającym antidotum na niedoskonałą, grzeszną naturę ludzką i wystarczającą "zasługą"(stanem łaski uświęcającej) na udział w sakramentalnym znaku, to znaczy że Kościół nauczający (rzymskokatolicki) ma wciąż problem z pojęciem i pełnym przyjęciem ewangelicznego orędzia.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]