Reklama

Ładowanie...

Przypowieść z plasteliny

14.03.2004
Czyta się kilka minut
Podczas tegorocznych Oscarów jedyny mocny polski akcent przeszedł niezauważony. Bo i kategoria, w której się pojawił, uchodzi za niszową.
S

Statuetkę dla Najlepszego Animowanego Filmu Krótkiego zdobył australijski film “Harvie Krumpet" zrealizowany przez mistrza plastelinowej animacji Adama Elliota. Ze swoim filmem Elliot zdążył już objechać kilkadziesiąt festiwali z Annecy, Valladolid, Lipskiem i Sundance na czele i zgarnąć najważniejsze dla tego gatunku nagrody. Nie jest człowiekiem znikąd: jego trylogia: “Wujek", “Kuzyn" i “Brat" gościła na ok. 300 festiwalach, czyniąc Elliota jednym z najbardziej obiecujących twórców australijskiego kina. Bohaterem 22-minutowego filmu “Harvie Krumpet" jest polski imigrant, doświadczany przez życie na najbardziej okrutne sposoby.

“Polska, rok 1922" - takim napisem rozpoczyna się biografia niejakiego Krumpeckiego, który przychodzi na świat w przysypanej śniegiem ubogiej chatce drwala. Od początku jest ofiarą losu. Za sprawą nerwowych tików i obsesyjnych gestów...

3825

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]