Reklama

Ładowanie...

Przymus bezpośredni do zmiany

Przymus bezpośredni do zmiany

15.08.2022
Czyta się kilka minut
Ma chronić pacjentów, a bywa szkodliwy i dla nich, i dla lekarzy. Rzecznik praw obywatelskich napisał do ministra zdrowia, proponując zmiany w zasadach stosowania przymusu bezpośredniego w szpitalach psychiatrycznych.
UNSPLASH
C

Chodzi przede wszystkim o izolację i nadużywanie unieruchomień, które powinny być stosowane tylko wtedy, gdy pacjent zagraża życiu lub zdrowiu swojemu bądź innych. Marcin Wiącek punktuje sytuacje, w których obowiązujące prawo bywa bezradne. Chodzi m.in. o brak jednoznacznego przepisu zobowiązującego placówki do stosowania unieruchomień tylko w jednoosobowych salach (wieloosobowe naruszają w tej sytuacji godność pacjenta), a także brak obligu używania monitoringu, mogącego skuteczniej wyłapywać pogorszenie stanu pacjenta.

W 2022 r. rzecznik praw pacjenta odnotował 70 skarg od osób twierdzących, że naruszono ich godność i intymność w szpitalu psychiatrycznym. RPP badał też z własnej inicjatywy zasadność stosowania przymusu bezpośredniego. Naruszenia stwierdzono w dziewiętnastu przypadkach. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]