Reklama

Przyjaźń i wilki

Przyjaźń i wilki

08.04.2013
Czyta się kilka minut
Julia Hartwig, Artur Międzyrzecki / Katarzyna i Zbigniew Herbertowie: KORESPONDENCJA –

– na okładce fragment XV-wiecznej flandryjskiej tapiserii, alegoria wzroku ze słynnego cyklu przechowywanego w paryskim Musée de Cluny: jednorożec przegląda się w zwierciadle trzymanym przez damę. Wymiana listów też ma w sobie coś z przeglądania się w zwierciadle cudzych oczu, cudzego umysłu i cudzych emocji. A kiedy te listy ukazują się drukiem, także i my, postronni obserwatorzy, możemy przyjrzeć się zawartym w nich zwielokrotnionym odbiciom.

Okładka nie jest przypadkowa – to nawiązanie do nieukończonego szkicu o „Damie z jednorożcem”, nad którym Herbert pracował, i o którym wspomina w liście z sierpnia 1968. Praca stanowi jeden z głównych tematów listów przyjaciół-pisarzy (czasem jest to praca wspólna, na przykład nad tomem przekładów francuskiego poety André Frénauda albo nad oceną tekstów nadsyłanych do redagowanego wspólnie pisma). Także – wzajemne...

4288

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]