Reklama

Dar spotkania

Dar spotkania

21.08.2006
Czyta się kilka minut
"Wybrańcy losu nie musi znaczyć: ludzie szczęśliwi - tłumaczy Julia Hartwig w króciutkim wprowadzeniu do swojej nowej książki. - Tutaj to ludzie, którym ofiarowany został dar ukazania człowieka i świata w sztuce, i którzy dar ten wykorzystali. Do tak rozumianego grona należy, dodajmy od siebie, i sama autorka, świetna poetka, obchodząca właśnie jubileusz. "Wybrańcy losu są świadectwem, że obdarzona ona została także innymi, nie mniej chyba cennymi darami.
P

Przyjaźń, serdeczna uwaga dla drugiego, wdzięczność, podziw - nie spotyka się ich dzisiaj zbyt często, a to właśnie one stanowią materię dwudziestu krótkich szkiców i jednej rozmowy, z których ten tom się składa. Jego bohaterami są ludzie wybitni, a zarazem autorce bliscy: Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert, Witold Lutosławski, Anna i Jerzy Turowiczowie, Jan Józef Szczepański, Wisława Szymborska, Wiktor Woroszylski, Ryszard Przybylski, Monika Żeromska, Jarosław Iwaszkiewicz, Wacław Iwaniuk. Zapisy spotkań, uwagi na marginesie ich twórczości, recenzje (z "Chwili" Szymborskiej" i z wyboru wierszy Woroszylskiego), przywołanie - jak w przypadku Herberta - wieloletniej korespondencji, wszystko to pozwala zarysować cienką kreską portret, zbliżyć nas do tajemnicy wielkości.

Czasem istotny i wiele mówiący okazuje się jakiś epizod, jak choćby wizyta w pracowni...

6906

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]