Reklama

Przez cztery dekady

14.10.2013
Czyta się kilka minut
Barbara Toruńczyk: Z OPOWIEŚCI WSCHODNIOEUROPEJSKICH –

– to książka pokoleniowa, po trosze autobiograficzna. Rzecz o przemianach historycznych i kulturowych, jakie dokonywały się w minionych dziesięcioleciach, zwłaszcza zaś o relacjach między kulturą a polityką. Analiza, ale i wyznanie wiary. Wiary w literaturę.
W drugiej połowie lat 70., gdy powstawały pierwsze ze zgromadzonych tutaj tekstów, autorka miała już za sobą doświadczenie Marca ’68, więzienie, relegowanie z Uniwersytetu Warszawskiego i studia na KUL-u. Zaangażowała się w działalność Komitetu Obrony Robotników, współtworzyła niezależny kwartalnik literacki „Zapis”. Pisywała też do pierwszej, pozacenzuralnej „ResPubliki”, tam właśnie w 1980 r. opublikowała panoramę polityczną kończącej się dekady oraz portret Warszawy tamtych lat, zawierający między innymi proroczo brzmiącą przestrogę przed polityką rządzoną imperatywem uczuć, formułami magicznymi i duchem...

4307

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]