Reklama

Giedroyc nieucukrowany

Giedroyc nieucukrowany

15.01.2007
Czyta się kilka minut
Rok Giedroycia, ogłoszony przez polski sejm z okazji stulecia urodzin Redaktora, dobiegał końca, kiedy ukazała się ta książka. Niezbyt gruba i powstała z rozmów przeprowadzonych ponad ćwierć wieku temu, a jednak bardzo ważna, bo pokazująca twórcę "Kultury nie w postaci zmarmurzonego posągu, lecz jako człowieka idącego zawsze pod prąd.
M

Myśl Jerzego Giedroycia trudno zresztą traktować jako zabytek historii myśli politycznej. Krzysztof Pomian zauważył niedawno na tych łamach, że odkąd władzę w Polsce dzierżą "kontynuatorzy - w ich własnym tylko mniemaniu - obozu piłsudczykowskiego i autentyczni spadkobiercy ONR", całe życie publiczne się uwsteczniło, a tym samym "przesłanie polityczne i ideowe Giedroycia i Mieroszewskiego odzyskało w całej pełni swą dawną celność i ostrość".

***

"Gdzieś w połowie lat sześćdziesiątych przyjechali tu z Warszawy zupełnie nowi młodzi ludzie: Adam Michnik i Barbara Toruńczyk" - opowiadał Giedroyc w "Autobiografii na cztery ręce". Lata po wizycie w Maisons-Laffitte były dla Barbary Toruńczyk bogate w wydarzenia: Marzec '68, relegowanie z Uniwersytetu Warszawskiego, więzienie, później studia na KUL-u, przygotowanie pracy o "Sztuce i...

4519

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]