Reklama

Przewaga większości

Przewaga większości

09.02.2003
Czyta się kilka minut
O

Od samego początku rozwoju demokracji jej teoretycy dostrzegali zagrożenia wynikające z rządów większości. Nic się w tej mierze nie zmieniło. Mogliśmy to niedawno obserwować na przykładzie projektu ustawy o biopaliwach.

Tym razem chodziło o większość parlamentarną, ale taka większość niczym się nie różni od większości obywateli danego kraju czy też od większości członków spółdzielni mieszkaniowej. Może jako większość podejmować decyzje, które mniejszości się nie podobają. Czasem od razu widać, że są to decyzje niemądre lub niedopuszczalne z punktu widzenia prawa lub moralności, czasem nie jest to takie oczywiste lub wręcz trudne do dostrzeżenia.

Demokracja wypracowała wiele sposobów na obronę mniejszości przed głupota, złą wolą lub dominacją większości. Są to rozmaite formy obrony prawnej, przede wszystkim konstytucyjnej, a także pewne formy obrony moralnej, chociaż...

3954

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]