Reklama

Polityka dla polityków?

Polityka dla polityków?

19.07.2006
Czyta się kilka minut
Polscy politycy boją się społeczeństwa. Zdają sobie bowiem sprawę, że gdyby dopuścili do swojego grona ludzi z zewnątrz, szybko by się okazało, że byle kto potrafi lepiej rządzić niż oni.
Rys.A.Pieniek
O

Obserwując ich zachowanie, łatwo dojść do wniosku, że polityka jest zajęciem czy też rozrywką uprawianą przez polityków w swoim kółku. Dopuszczają do niego mass media, kiedy wydaje im się to przydatne dla pognębienia lub skuszenia potencjalnego przeciwnika lub nieprzeciwnika. Polityka stała się rodzajem wojny toczonej, na szczęście, bez udziału ludności cywilnej, ale rzekomo dla jej dobra i przy jej biernej - bo jaka mogłaby być inna? - postawie. Tak politykę, jako walkę z nieprzyjacielem, definiował w obecnie bardzo znanych tekstach wybitny filozof i prawnik niemiecki Carl Schmitt. Tylko - by sparafrazować powiedzenie innego znanego myśliciela niemieckiego - polityka powtarza się jako farsa. Tyle że obecnie nie chodzi o walkę z rzeczywistym nieprzyjacielem, który, jak pisze Schmitt, "zagraża naszej formie egzystencji", lecz o walkę z nieprzyjacielem parlamentarnym, walkę...

13349

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]