Reklama

Ładowanie...

Przepraszam za głupie nadzieje

19.09.2004
Czyta się kilka minut
Tydzień temu popełniłem niewybaczalny błąd. Uznałem, że nowy minister sprawiedliwości ma doskonałą okazję do wykazania się, bo może szybko zwolnić wielu podejrzanych pracowników swojego resortu, ale minister zaczął od skandalu z zatrudnieniem starego ministra, więc już wiemy, że wszystko będzie po staremu. Rozumiem, że ludzie są często słabi i podatni na korupcję; rozumiem, że członkowie zawodowych korporacji bronią się wzajemnie, ale wszystko ma swoje granice i w Polsce granice te już zostały przekroczone.
S

Sędzia, chociażby podejrzany, powinien tego samego dnia zostać zawieszony. Podobnie prokurator i policjant. Podobnie profesor, który popełnia plagiat, nauczyciel, który stawia stopnie za pieniądze, lekarz i tak dalej. Nie potrzeba wyroku, wystarczy uzasadnione podejrzenie - to nie tylko kwestia prawa, ale przede wszystkim moralności. Kiedy usłyszałem, że biedny były minister Sadowski musi być prokuratorem (bo co by robił w przeciwnym razie - musiałby się przekwalifikować, a to nie jest proste), zrozumiałem, na czym polega nasz system. Politycy, sędziowie, profesorowie nie odchodzą, bo nic innego nie umieją. Przecież żal wyrzucić panią prokurator, która pije na Sylwestra z przestępcami, bo gdzie by biedula pracę znalazła. Największy zaś problem jest z politykami, bo oni nic nie umieją i wobec tego, w obronie przed narastającym bezrobociem, trzeba ich trzymać na posadach, bo...

3354

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]