Reklama

Parodia sprawiedliwości

Parodia sprawiedliwości

17.09.2012
Czyta się kilka minut
Uniewinnienie mafiosów z „Pruszkowa”, sędzia korzący się przed rzekomym asystentem szefa Kancelarii Premiera, afera Amber Gold – najgłośniejszych historii ostatnich tygodni trudno nie uznać za kompromitację państwa.
Nagrany przez „GPC” prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszard Milewski – premier i minister sprawiedliwości oczekują jego dymisji, 13 września 2012 r. Fot Marcin Gadomski / SE / EAST NEWS
T

Taśma, którą ujawniła „Gazeta Polska Codziennie”, z zapisem rozmowy rzekomego asystenta szefa Kancelarii Premiera z prezesem Sądu Okręgowego w Gdańsku, robi piorunujące wrażenie.

Nie dlatego, że dostarcza dowodów na łamanie prawa, bo takich w niej nie ma. Chodzi raczej o służalczy ton sędziego, który druzgocze powszechne wyobrażenie o niezawisłości sądów i o przepaści dzielącej władzę sądowniczą od wykonawczej, co przecież stanowi fundament państwa prawa.

Przebieg konwersacji każe (pod)słuchaczowi zastanowić się: na co jeszcze prezes Milewski zgodziłby się podczas wymarzonego spotkania w cztery oczy z ministrem czy premierem? Bo chyba dla każdego jest zrozumiałe, że mówiąc do słuchawki jeszcze się pilnował, gdyż sam codziennie podpisuje sterty wniosków służb o włączenie podsłuchów.

W przeciwieństwie do przebiegu rozmowy, którą zna już cała Polska,...

9486

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]