Reklama

Przepis na obywatela

Przepis na obywatela

20.12.2010
Czyta się kilka minut
W Wietnamie narasta napięcie, którego ofiarą padają także katolicy. W styczniu zbiera się kongres rządzącej partii komunistycznej i tym obserwatorzy tłumaczą zaostrzenie kursu wobec intelektualistów, prawników i wyznawców religii - czyli w oczach władz wszelkiej maści opozycjonistów.
O

Ostatnio służby bezpieczeństwa dwukrotnie napadły na należący do redemptorystów kościół MB Nieustającej Pomocy w Ho Chi Minh (dawnym Sajgonie). Prowincjał

ks. Vincent Pham Trung Thanh musiał bronić się przed oskarżeniami o podżeganie wiernych poprzez "antyrządowe" homilie podwładnych i takież artykuły w parafialnym biuletynie - co miało polegać na podejmowaniu m.in. kwestii własnościowych dawnej delegatury apostolskiej w Hanoi. 50 lat temu władze przejęły teren (i urządziły tam m.in. klub nocny), ale w lutym ub.r. po interwencji Watykanu obiecały zwrócić zabudowania, do czego nie doszło. W kraju tereny kościelne zagarniane są przede wszystkim pod budowę apartamentów, z czego zyski czerpią aparatczycy partyjni. Działaniom towarzyszy nagonka kierowanych przez władze mediów na protestujących katolików.

Z punktu widzenia władz takie tematy to "...

3425

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]