Reklama

Wszystko na sprzedaż

Wszystko na sprzedaż

01.05.2005
Czyta się kilka minut
Postrzegałem Wietnam jako wojnę, a nie jako kraj - pisał kiedyś Amerykanin John Pilger. Dziś pamięć o tamtym konflikcie nie interesuje młodych Wietnamczyków, którzy chcą się dorobić i czasem nie wiedzą, co to była za wojna. Najbardziej zainteresowana podtrzymywaniem pamięci jest wietnamska władza - i tutejsza branża turystyczna.
Zachodni turyści przy wraku czołgu armii południowowietnamskiej
N

Na granicy zaczął padać deszcz. Najpierw gęsta mżawka, ale po paru minutach rozhulało się na dobre. Tłuste krople bębniły o dach autokaru niczym wirtuoz perkusji blisko progu ekstazy. Do przygranicznego Nam Phao jechaliśmy z Vientiane (Laos) całą noc. Na miejscu - jeszcze po laotańskiej stronie - kierowca oznajmił, że trzeba będzie czekać pół godziny. Przejście otwierano o siódmej, a my dotarliśmy wcześniej, niż wynikałoby z rozkładu jazdy.

Zrobiło się chłodno, 15 stopni. W tropikach to niemal ziąb, więc wędziliśmy się w zadymionym wnętrzu, bo połowa pasażerów z nudów sięgnęła po papierosy.

Siedząca obok mnie Viet Kieu, “Zamorska Wietnamka" (to pół-oficjalne określenie Wietnamczyków z zagranicznymi paszportami), z trudem skrywała ekscytację. Wracała do kraju po raz pierwszy po przeszło 20 latach spędzonych w Kalifornii.

-...

15878

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]