Reklama

Przemytniczka na Księżyc

Przemytniczka na Księżyc

09.07.2018
Czyta się kilka minut
29 czerwca zmarła Irena Kirszenstein-Szewińska. Najwybitniejsza polska lekkoatletka. Miała 72 lata, wiele rekordów świata na koncie i potężną kolekcję medali z najważniejszych imprez sportowych.
Irena Szewińska, lata 70. EUGENIUSZ WARMIŃSKI / EAST NEWS
N

Nawet kiedy, rzadko, przegrywała (o ułamek sekundy, o parę centymetrów), z jej kroków i rozbiegów biła pewność. Piszę „pewność”, ale szukam – bezskutecznie – jeszcze innego, lepszego rzeczownika. Nie da się powiedzieć „automatyzm” ani „beztroska”, ani „łatwość”, ani „bezwiedność”; z każdego trzeba by pobrać jakąś cząstkę. Nie pasuje też całkiem „nieustępliwość”; ten, kto jest nieustępliwy, biegnie nierówno, walczy do końca, ale dlatego, że chwilami odstaje i musi powracać do zmagań. Tymczasem w jej ruchach nie było zawahania, zdawała się monolitem odpornym na wszelkie okoliczności.

Rzekłbym nawet, że odpornym na nią samą; odnieść można było wrażenie, że jej ciało galopuje na setkę czy dwusetkę, później na czterysetkę, samoistnie, trochę jak wyćwiczony koń bez jeźdźca. Nie wiem, czy można mówić o bieganiu stylowym; była w niej moc, która w ogóle zawieszała taką kwestię,...

9932

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]