Reklama

Przemyt i miłość

Przemyt i miłość

13.05.2017
Czyta się kilka minut
Debiutancka powieść Janczury to mięsisty thriller osadzony w realiach podkarpackiej prowincji.
T

Tytułowi przemytnicy, czyli dwaj dwudziestoparolatkowie pozbawieni perspektyw na lepsze życie, pracują dla lokalnego mafiozo, który handluje ukraińską wódką i papierosami. Nie spotkamy tu jednak postaci typowych dla nieudolnych polskich opowieści o gangsterach – sceneria jest raczej sielska, znana i do bólu banalna. Chłopcy piją tanie piwa z dyskontów, grillują kiełbaski i jeżdżą do okolicznych dyskotek. Janczurze udało się stworzyć realistyczny, pozbawiony fantazmatów obraz polskiej prowincji, która jednak skrywa mroczną podszewkę. Do tego „Przemytnicy” to dobrze skrojony kryminał, przeplatany prostą, ale dlatego właśnie poruszającą historią miłosną. Wyrazisty debiut, który opowiada w nowy sposób o miejscach i ludziach zazwyczaj pokazywanych przez pryzmat sielskiej utopii albo spatologizowanej fantazji. ©

Konrad Janczura, PRZEMYTNICY, Korporacja Ha!art, Kraków 2017

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]