Reklama

Ładowanie...

Przekraczanie granic

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Od 1999 roku, raz na dwa lata, sejneńska Fundacja Pogranicze przyznaje tytuł “Człowieka Pogranicza". Pierwszym laureatem został Polak Jerzy Ficowski, kolejnym - litewski poeta i eseista Tomas Venclova. 8 listopada tytuł otrzyma estoński kompozytor Arvo Pärt.
C

Ciekawe, że przyznanie nagrody zobowiązuje przede wszystkim jej darczyńcę: do rozpowszechniania dzieła laureata, organizacji koncertów, sympozjów czy wystaw, realizacji programów edukacyjnych i projektów filmowych, publikacji książek. Dlatego wydarzenie nie zamyka się w jednodniowej uroczystości. Dlatego tytuł “Człowieka Pogranicza" zostanie przyznany Arvo Pärtowi podczas międzynarodowego spotkania “Wtajemniczenie w trójdźwięk - Arvo Pärta ars musica & ars viva", które odbędzie się w ośrodku w Sejnach i pokamedulskim klasztorze w Wigrach od 28 października do 11 listopada.

Arvo Pärt urodził się 11 września 1935 roku w estońskiej miejscowości Paide. Od 1954 roku uczył się w średniej szkole muzycznej w Tallinie (u H. Otsa i V. Tormisa), następnie w Estońskim Konserwatorium (pod kierunkiem H. Ellera), które ukończył w 1963 roku. W latach 1958-67 pracował...

5430

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]