Reklama

Przekraczanie granic

Przekraczanie granic

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Od 1999 roku, raz na dwa lata, sejneńska Fundacja Pogranicze przyznaje tytuł “Człowieka Pogranicza". Pierwszym laureatem został Polak Jerzy Ficowski, kolejnym - litewski poeta i eseista Tomas Venclova. 8 listopada tytuł otrzyma estoński kompozytor Arvo Pärt.
C

Ciekawe, że przyznanie nagrody zobowiązuje przede wszystkim jej darczyńcę: do rozpowszechniania dzieła laureata, organizacji koncertów, sympozjów czy wystaw, realizacji programów edukacyjnych i projektów filmowych, publikacji książek. Dlatego wydarzenie nie zamyka się w jednodniowej uroczystości. Dlatego tytuł “Człowieka Pogranicza" zostanie przyznany Arvo Pärtowi podczas międzynarodowego spotkania “Wtajemniczenie w trójdźwięk - Arvo Pärta ars musica & ars viva", które odbędzie się w ośrodku w Sejnach i pokamedulskim klasztorze w Wigrach od 28 października do 11 listopada.

Arvo Pärt urodził się 11 września 1935 roku w estońskiej miejscowości Paide. Od 1954 roku uczył się w średniej szkole muzycznej w Tallinie (u H. Otsa i V. Tormisa), następnie w Estońskim Konserwatorium (pod kierunkiem H. Ellera), które ukończył w 1963 roku. W latach 1958-67 pracował...

5430

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]