Reklama

Przekonać się do cudu

Przekonać się do cudu

18.09.2016
Czyta się kilka minut
Do beatyfikacji i kanonizacji „potrzebny” jest – z wyjątkiem sytuacji, w których mamy do czynienia z męczennikami – co najmniej jeden cud.
T

Tak jest dziś, dawniej bowiem wymagano ich więcej. Jeszcze wcześniej zaś cuda w ogóle nie były potrzebne. Wystarczyły: vox populi i decyzja biskupa. Od starożytnej tradycji Kościoła już tylko krok do Biblii. W Ewangelii św. Łukasza, w przypowieści o Łazarzu i bogaczu, ten drugi – kiedy zobaczył, gdzie znalazł się po śmierci – powiedział do Abrahama: „»Proszę cię więc, ojcze, poślij [Łazarza] do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich przestrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki«. Lecz Abraham odparł: »Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają«. Tamten odrzekł: »Nie, ojcze Abrahamie, lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą«. Odpowiedział mu: »Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą«”.
Tak się też stało – i tak się dzieje po dziś dzień. Wielu, a wśród nich i nam, wciąż trudno uwierzyć, że...

3120

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]