Reklama

Przeklinaj Dawida

Przeklinaj Dawida

09.11.2014
Czyta się kilka minut
W niedzielę beatyfikacji Pawła VI, w dzień, kiedy wspominaliśmy bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, jeden z portali internetowych opublikował materiał o Damazym Macochu, paulinie, skazanym w 1912 r. na więzienie za udział w morderstwie.
Z

Z komentarzy pod artykułem można było wyczytać zarzut, że publikacja jest przejawem walki z Kościołem – a nawet jego prześladowania.
Coś w takim postawieniu sprawy jest na rzeczy, ale nie tak, jak by tego sobie życzyli krytycy. Jeśli o czymś ta publikacja świadczy – a załóżmy, że ogłoszono ją świadomie w ważnym (nie tylko dla katolików) dniu – to głównie o tym, że jej autor, jak też redaktor i wydawca, nie musieli działać ze złą wolą. Choć, niestety, mogą być ludźmi, którzy nie potrafią się „cieszyć z cieszącymi”, ani też „płakać z płaczącymi”.
Po prostu, nie umieją się zdobyć na odrobinę tolerancji. Takiej, o której pisał Czesław Miłosz w wierszu „Jeżeli”: „Jeżeli Boga nie ma, / to nie wszystko człowiekowi wolno. / Jest stróżem brata swego / i nie wolno mu brata swego / zasmucać / opowiadając, że Boga nie ma”.
Sam zaś artykuł nikomu nie musi szkodzić. Przeciwnie,...

2694

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]