Reklama

Przejście na zawodowstwo

Przejście na zawodowstwo

13.05.2013
Czyta się kilka minut
Punktowane zadanie nr 10 na tegorocznej maturze z polskiego na poziomie podstawowym brzmiało: „Od wyrazu »cybernetyka« utwórz nazwę specjalisty w tej dziedzinie nauki”. O co chodzi? Spróbujmy dociec.
B

By nie iść na łatwiznę i nie brnąć w zbędne złośliwości, postawmy się w sytuacji człowieka, który po bardzo wielu latach chodzenia do szkół, po latach gadania w języku ojczystym, nie umie jednak od słowa „cybernetyka” wyprowadzić „nazwy specjalisty w tej dziedzinie nauki”. Tę operację jesteśmy winni Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, bowiem stawiając takie zadanie na maturze, niechybnie podejrzewa istnienie kogoś takiego. Przyjmijmy zatem, że nie potrafimy. Że jesteśmy dopuszczonymi do matury abstynentami w mowie i piśmie. Przed nami dwa obszary gotowe do rozważań.
Pierwszy obejmuje pytanie proste: jakim cudem dotarliśmy do matury z języka polskiego na poziomie podstawowym? Skąd znaleźliśmy się w klasie maturalnej, jakim zbiegiem szczęśliwych dla nas zaniedbań pedagogicznych wdziewamy dziś, gdy kasztan złowrogo kwitnie, garnitur – choć winniśmy kiblować nasty rok w maluszkach,...

2893

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]