Reklama

Przedziwna rozmowa

Przedziwna rozmowa

06.11.2017
Czyta się kilka minut
Liturgia ostatniego piątku uczyniła nas uczestnikami niezwykłego dialogu Jezusa z faryzeuszami.
P

Przypomnijmy najpierw ten tekst: „Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. A oto zjawił się przed Nim pewien człowiek chory na wodną puchlinę. Wtedy Jezus zapytał uczonych w Prawie i faryzeuszów: »Czy wolno w szabat uzdrawiać, czy też nie?«. Lecz oni milczeli. On zaś dotknął go, uzdrowił i odprawił. A do nich rzekł: »Któż z was, jeśli jego syn albo wół wpadnie do studni, nie wyciągnie go zaraz, nawet w dzień szabatu?«. I nie zdołali Mu na to odpowiedzieć” (Łk 14, 1-6).

Przedziwna rozmowa. Jej przedziwność ostrzej jednak wychodzi w tekście oryginalnym. Werset trzeci („Wtedy Jezus zapytał uczonych”) dosłownie brzmi: „Wtedy Jezus, odpowiadając, rzekł do uczonych”.

Jak widać, w zapisie Łukaszowym Jezus nie pyta. On odpowiada na pytanie, które wprost nie padło; które On jednak wyczuwa – ukryte w słowie „śledzili...

2885

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]